تقّلا

 مرور سخنانش برایم جان تازه ای شد.روحش شاد:

می  گویند: هنگامی که خداوند گِل حضرت آدم(ع) را سرشت و به دمیدن روح در آن پرداخت، هنوز روح تا کمر آدم بیشتر دمیده نشده بود و لذا از کمر به پایین بدنش هنوز در گِل بود، که آدم برخاست که راه بیفتد.

 انسان تا درخود توانایی و هنری می بیند آرام نمی گیرد. تقّلاهای او هم اغلب جز خرابی ثمری ندارد!!

 منتها تا همه هنر و توانایی اش را به کار نبندد و عملاْ بر او مکشوف نشود که تقّلا های عبد راه به جایی نمی برد، آرام نمیگیرد و خود را به دست خدا نمی سپارد تا خدا امرش را اصلاح کند.

 به همین خاطر هم هست که انسان تا توانایی در خود سراغ دارد باید در انجام طاعات و عبادات و اعمال صالح بکوشد. جزای این تلاش و کوشش این است که سرانجام متوّجه می شود که از علم و معرفت وطاعت و عبادت و تلاش و تقّلای او کاری بر نمی آید.

وقتی عبد از فاعلیّت خود قطع امید کرد و مأیوس شد از تقّلا دست می کشد و تشخیص و تدبیر خود را رها می کند و به تقدیر و تدبیر الهی تن می دهد.

اینجاست که هم از حجاب توجه و امید داشتن و به فهم و توان خویش نجات پیدا کرده و امکان می یابد فاعلّیت حقّ متعال را ببیند و هم امرش اصلاح می شود.

/ 13 نظر / 25 بازدید
نمایش نظرات قبلی
گم شده

سلام اگه می خواید تبادل لینک کنیم بسم الله یه نظر بدید که تو اون نظر اسم وبلایگ یا سایتتون رو بنویسید .

Mohammed_troops@yahoo.com

با سلام... جهت ارتباط بیشتر با گروه جهاد مجازی http://vjihad.parsiblog.com در فضای اینتر نت لطفا ای دی واحد تبلیغات Mohammed_troops@yahoo.com را در مسنجر یاهو ادد نمایید(آخرین برنامه های اجرا شده:هک وبلاگ های غیر اخلاقی/هک سایت های اسراییلی/حمله کلیپی به سایت لایو لیک و یوتیوب/ راه اندازی سایت اشتراک کلیپ اسلامی به زودی)

دشت دار

سلام برادر از آشنایی با وبلاگ شما بسیار مسرورم وب بسیار خوبی دارید. به بنده هم سری بزن

عــــــلی

سلام آندم که هنر همزاد خود را یافت وبا آن عجین شد. انسان هرچه به آن می نگرد جز خدا را حس نمیکند . وبلاگ زیبایی دارید منتظر حضور سبزتان هستم... .

غبارالشهداء

از غم بودن پریشان می شوم بس که دلتنگ شهیدان می شوم ___$$_________$$$ __$$$$_______$$$___$$$$$ _$$$$$$_____$$$___$$$$$$$ $$$_$$$$___$$$__$$$$____$ $____$$$$_$$$$_$$$ _______$$-$$$$$-$$----$$$$$ _______ محببین الشهداء___$$$ ___$$$$$$$$$$$$$$$$$_____$$$ __$$$__$$$$$$$$$$$$________$ _$$___$$$$$$$$$$$$$$$$$ $$___$$$$_$$$_$$$__$$$$$ $___$$$$___$$__$$$$___$$$ ____$$$_____$$___$$$____$$ ____$$______$$$___$$$____$ ____$$_______$$____$$$ ____$________$$$____$$ ____ _________$$$____$ _____________$$$ _____________$$$ســـــــلام ____________ $$$ وبلاگ زیبایی دارید ____________$$$ امیدوارم موفق باشید ___________$$$ _________$$$$$ $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ امروز بعداز ظهر وبلاگ محببین الشهداء به روز شده حضور شما باعث دلگرمیه یاعلی مدد[گل]

نرگس

سلام وبلاگ زيبايت را لينك كردم

علي

مطالب زيبايي داريد دوست دارم تبادل لينك كنيم البته من كه لينك كردم

عین -صاد

سلام دوست عزیز زیبا بود و آموزنده حسینه ی پسر فاطمه پر رونق! التماس دعا

سارا

السلام علیک یا ابا عبدالله

محمد

سلام وبنویس رفیق تازه ولايت علي، نه علي را دوست داشتن ، كه فقط علي را دوست داشتن است عیدتونم مبارک حسین جان