ايام شهادت آقا موسی بن جعفر عليه السلام است.دوران امامت امام هفتم حضرت موسی بن جعفر ( ع ) مقارن بود با سالهای  آخر خلافت منصور عباسی لعنت الله و در دوره خلافت هادی لعنت الله و سيزده سال از دوران خلافت هارون لعنت الله که سخت ترين دوران عمر آن حضرت  است .

موسی بن جعفر از عبادت و سختکوشی به " عبد صالح " معروف و در سخاوت و بخشندگی مانند نياکان بزرگوار خود بود. امام کاظم ( ع ) سالها مورد اذيت و آزار و تعقيب و زجر بود ، و در مدتی که از 4 سال تا 14 سال نوشته اند تحت نظر و در تبعيد و زندانها و تک سلولها و سياهچالهای بغداد - در غل و زنجير - به سر مي برد . عاقبت آن امام بزرگوار در سال 183هجری در سن 55سالگی به دست خبيثی ستمکار به نام " سندی  بن شاهک " (که در زندان به واسطه توهين هايی که به اهلبيت می نمود بسيار باعث تکدر خاطر حضرت گرديد و نقل نموده اند که حضرت از هارون خواسته بود اين زندانبان را تغيير دهد ) و به دستور هارون مسموم و شهيد شد . بدن مطهر آن امام بزرگوار را در مقابر قريش - در نزديکی بغداد - به خاک سپردند . از آن زمان آن آرامگاه عظمت و جلال پيدا کرد ، و مورد توجه خاص واقع گرديد ، و شهر " کاظمين " از آن روز بنا شد و روی به آبادی گذاشت .

امام کاظم عليه السلام يکی از امامانی بود که از حرم جدش رسول الله (ص) تبعيد شد و در غربت ادامه حيات داد.

امامانی را که از حرم پيامبر دور شدند و در نقطه ای دور به شهادت رسيدند و در آنجا مدفون گرديدند غربتشان ملموس تر است.

اما در اين ميان آقا علی بن موسی الرضا(ع) را غريب الغربا گفته اند.چرا که حرم آقا موسی بن جعفر در کاظمين در کنار جواد الائمه عليه السلام واقع شده است. حرم آقا امام هادی عليه السلام در کنار حرم امام حسن عسگری عليه السلام واقع شده است. حرم سيدالشهدا در کنار ۷۲ يار با وفا و آقا عباس بن علی عليه السلام  واقع شده است.

اما وای از غريت آن امام غريبی که دور از وطن و تنها بدنش را در کنار يکی از شقی ترين اهل عالم هارون الرشيد لعنت الله دفن نمودند.

شايد بی رمز و راز نباشد که آقا را رضا ناميده اند که به فرموده جوادالائمه دوست و دشمن از او راضی بودند.

از همينجا سلامی به آقايمان بدهيم که اگر غفلت نکنيم جواب توأم با لبخندش را نظاره خواهيم کرد.که فرمودند قبورنا فی قلوب من والانا

السلام عليک يا علی بن موسی الرضاالمرتضی

/ 5 نظر / 22 بازدید
طاهره

حسينيه دل شما واقعا حسينيه است! شهادت اما موسی کاظم رو تسليت می گم. به منم سر بزنيد.

سید علی

وبلاگ بسيار زيبا وپر مطلبي داريد وخوشحال ميشوم به وبلاگ من هم سر بزنيد راستی شمارا در لينک هايم گذاشتم

hassan

بهتراست اسم دیگری برای خودتان انتخاب کنید.(بجای عزادار!!!)اسلام را زیباتر نشان بدهیم موفق باشید.

hassan

ببخشید ایمیل قبلی اشتباه وارد شده بود.(تصحیح شد)