ديروز به رنگ سرخ افق نظاره كردم.سرخی به رنگ خون است و خون نام مقدس حسين(ع).حسين خون خداست و پسر خون خدا.......

 شفق سرخ

روايت است از ابن عباس كه سرخى شفق، از روزى ديده شد و پديد آمد که حسين (ع‏) شهيد شد و آسمان در شهادت او خون گريست و از آن پيشتر، اين رنگ سرخ‏در افق ديده نشده بود: «ان يوم قتل الحسين‏(ع‏)قطرت السماء دما و ان هذه الحمرة التى‏في السماء ظهرت يوم قتله و لم تر قبله‏». (۱)  و از امام رضا(ع‏)روايت است:«لما قتل جدى‏الحسين‏(ع‏) امطرت السماء دما و ترابا احمر» (۲)  كه بارش خون و خاك سرخ را مى‏رساند.

گريست در غمت زمان، به خون نشست آسمان          شب و سياهپوشى‏اش شد آيت عزاى تو

 رنگين شدن افق، از جمله نشانه‏ها و آثار شگفت ديگرى است كه در روايات آمده كه ‏پس از حادثه كربلا و شهادت امام، در جهان ديده شد. (۳)  و طبق نقلهاى متعدد در منابع‏ مختلف، سابقه شفق سرخ در آسمان، به شهادت ابا عبد الله‏(ع‏) بر مى‏گردد. از محمد بن‏ سيرين نيز نقل شده كه اين سرخى آسمان بعد از كشته شدن حسين‏(ع‏) ديده شد و نيز ازامام باقر(ع‏) روايت است كه آسمان در شهادت حضرت يحيى و حضرت حسين‏(ع‏) سرخ شد. (۴)  ابو العلاء معرى در اشاره به همين شفق سرخ كه از اثر خون شهداى اهل بيت، على وحسن و حسين‏(عليهم السلام) پديدار شده چنين سروده است: (۵)

 و على الافق من دماء الشهيدين على و نجله شاهدان فهما في اواخر الليل فجران و فى اولياته شفقان ثبتا فى قميصه ليجيى‏ء الحشر مستعديا الى الرحمن

 اين شفق سرخ كز افق شده پيدا        پرتو سيماى سرخ فام حسين است (۶)

۱-احقاق الحق،ج 11،ص 461.

۲-اثبات الهداة،ج 5،ص 179.

۳-بحار الانوار،ج 45،ص 204 به بعد،عبرات المصطفين،ج 2،ص 174.

۴-اثبات الهداة،ج 5،ص 199،تاريخ الاسلام،ج 5،ص 15.

۵-مناقب،ابن شهر آشوب،ج 4،ص 55.

۶-قاسم رسا.

/ 1 نظر / 14 بازدید
سید بهشت ندیده

شب که می شه دلم برات می گیره خیلی دلم بهونتو می گیره مثل پرنده تو قفس دل من اسیر شده انگار داره می میره سلطان عشق